Historie dechové hudby Ištvánci

 

Dechová hudba IŠTVÁNCI ze Šardic vznikla v červenci roku 1997. Byla založena některými staršími členy mládežnického dechového souboru Mladá muzika ze Šardic pod vedením kapelníka Víta Gregoroviče. Kapela nese jméno podle dlouholetého a vynikajícího učitele Mladé muziky Dechová hudba Ištvánci - ŠardiceJosefa Ištvánka, který stál v počátcích v čele tohoto souboru jako umělecký vedoucí.

Kapela Ištvánci učinkuje v 18 - ti členném složení včetně sólistů a zvukaře. Soubor vystupuje ve slováckých krojích a také v pěkných civilních stejnokrojích.

Dechová hudba hraje různé oslavy, přehlídky dechových hudeb, plesy, hodové i jiné zábavy. Repertoár hudby je různý, od skladeb lidových a po skladby moderního rytmu.

Kapela se v červnu roku 2000 zúčastnila XIV. ročníku mezinárodní soutěže dechových orchestrů Zlatá křídlovka 2000, kde se Dechová hudba Ištvánci - Hodonínumístila na vynikajícím čtvrtém místě ve zlatém pásmu. Navíc převzala cenu Josefa Frýborta pro nejmladší orchestr a zpěvačky Petra Škrobáková a Markéta Kůřilová cenu za nejlepší pěvecký výkon.

Většina členů orchestru se v červenci roku 2000 zúčastnila zájezdu s Mladou muzikou na světový festival v Japonsku v městě Shizuoka. Kapela také koncertuje s velkým úspěchem v zahraničí a to na Slovensku, Francii a v Rakousku.

Dechovka Ištvánci v roce 2002 oslavila páté výročí svého vzniku, a tak kapela na začátku července natočila svůj první MC a CD nosič s názvem Ze Šardic, aby se mohla ke svému výročí prezentovat pěknými písničkami, kterým by posluchači mohli naslouchat i doma. V této době již Ištvánci vystupovali s kapelníkem Janem Zahrádkou.

V červnu roku 2004 se kapela zúčastnila XVI. ročníku mezinárodní soutěže Zlatá křídlovka, kde se umístila na 3. místě a také obdržela cenu Sympatií diváků.
Dechová hudba Ištvánci - Praha

Rok poté v červnu 2005 dechová hudba vydala pro své fanoušky druhé CD a MC s názvem Muzikantská. Uměleckého vedení se zhostil Radek Růžička, který s kapelou spolupracuje dodnes.

V roce 2006 obdržela kapela Ištvánci pozvání a zúčastnila se s velkým ohlasem natáčení pořadu "Vyhrávala kapela" pro Českou televizi na pražském Žofíně.

V roce 2007 k 10. výročí vzniku Ištvánků vznikl další nosič s názvem Po dědině. Nedlouho poté přišlo pozvání a také bylo uskutečněno natáčení pořadu "Ta naša kapela" pro Českou televizi Brno v obci Perná.

 

K příležitosti 15. výročí od založení kapely navštívili Ištvánci natáčecí studio po čtvrté a vzniklo CD s názvem Vítajů vás Ištvánci. Opět pod uměleckým vedením Radka Růžičky.

 

V roce 2017 slaví kapela 20. výročí od svého vzniku. To byla další příležitost vydat zvukový nosič. Tentokrát ale nezůstalo jen u CD s názvem Šardická dědina, ale bylo natočeno i DVD s titulem U muziky, které vychází z nového CD a bylo doplněno o skladby z CD předchozího.

 

Již v roce 2019 vyšlo CD s názvem Poznání, které jsme natočili ve spolupráci s významným rakouským nakladatelstvím Tuba Musikverlag. Můžete si poslechnout 14 ZTRACENÝCH a ZAPOMENUTÝCH SKLADEB u nás i ve světě populárního Antonína Žváčka. Skladeb, které v podání dechovky nikdy nezazněly anebo nebyly hrané desítky let. Byl to zcela unikátní projekt.

 

Rok 2022 kapele přinesl oslavu 25 let od založení. K této příležitosti si členové mezi sebou odhlasovali nejpopulárnější skladby ze všech natočených hudebních nosičů Ištvánků a vzniklo z toho CD sesbírané z těchto skladeb a doplněné i o několik skladeb zcela nově nahraných. Tento nosič si můžete koupit pod názvem Šardická stárečka.

 

Dechová hudba Ištvánci aktuálně působí na dechovkovém nebi s kapelníkem Milanem Bělíkem, hráčem na Es klarinet.

 

Současnost kapely můžete sledovat nejen na oficiálních webových stránkách, ale také na Facebooku a Instagramu. 

 

Na shledanou na některé z akcí s Dechovou hudbou Ištvánci